V sredo, 24.7.2024 smo izvedli delavnico »Hrana in kmetijstvo« v Podkumu. Naša ciljna publika so tokrat bili otroci – udeleženci počitniškega programa Urlaub na vasi, v organizaciji kulturnega društva Podkum. Želeli smo si, da otroci začnejo razmišljati o kmetijstvu, o povezavi kmetijstva s hrano. Želeli smo, da ozavestijo, kako pride hrana na njihov krožnik. Da vedo, kdo je za to zaslužen. Želeli smo, da se otroci učijo o realnem kmetijstvu, da spoznajo poklic kmeta, da vejo, kako, kje, s kakšnim delom in naporom se na slovenskih tleh pridela in predela hrano.
Kako pride do take delavnice?
Povabili so nas. Iskali smo ideje in zbirali misli. Iz misli je prišla ideja. Iz ideje plan in iz plana izvedba. Izvedba delavnice na temo kmetijstva in hrane. Pripravili smo program, preko katerega so lahko poglobili zavedanje pomena kmetovanja pri pridelavi lokalne hrane in posledično pomembnosti za našo skupno prihodnost.
S 100 otroki smo iskali razloge za nizko zavedanje o pomenu lokalne hrane in kakovosti hrane, ki nam je na voljo. Iskali smo razloge, zakaj večina slovenske hrane ne pride do nas – uporabnikov in posledično kam gre ta naša (skrbno pridelana) hrana slovenskih kmetij.
Skupaj smo iskali načine za lažji dostop do lokalne slovenske hrane, pri čemer smo sklenili, da je najboljše, če gremo potrošniki čim večkrat na tržnico ali pa kar h kmetu domov, na njegovo kmetijo. V trgovinah, ki se jih v celoti ne moremo izogniti, pa bomo bolj pozorni na označbe živil, na njihov izvor in poreklo.
Spoznavali smo vrste hrane ter vlogo kmeta pri zagotavljanju posamezne vrste živil. Na risbah in plakatih smo upodobili naše “sanjske” kmetije, ki so vzrejale najrazličnejše živali ter gojile najrazličnejše pridelke. Ugotovili smo, da poleg osnovnih surovih kmet velikokrat zagotavlja tudi mnoga predelana živila.
Z ožjo skupino otrok, ki so si kot še eno tematsko delavnico poglobljenega razmišljanja izbrali ravno našo o hrani in kmetijstvu, smo skupaj spoznavali še področje žit in semen ter mleka in mlečnih izdelkov. Skuhali smo celo ajdove žgance ter pripravili skuto – oboje smo na koncu tudi z veseljem poskusili ter si obljubili, da naslednjič skupaj pripravimo domači, mlečni sladoled! Verjetno je odveč pripomba, kako so se najmlajšim zasvetile oči, kajne?
V veselje nam je bilo otrokom popestriti in vsebinsko dopolniti počitniški teden, namenjen spoznavanju tematike HRANE. In kot so nam povedali otroci: “KMET = srečen otrok”. Zagotovo drži kot pribito!
Pripravili: Urša Skube in Andreja Grobiša
Poglej več fotografij na naši FB strani
“Aktivnost se izvaja s pomočjo Ministrstva za zdravje in Mladinskega združenja za promocijo zdravja.”