Pišeta Anja Mager in Domen Virant
Se mogoče spomnite novice, ki smo jo delili lansko leto o tem, da iščejo 40 ambasadorjev projekta COCOREADO? AMBASADORJEV, ki jih zanimajo inovacije v kmetijstvu/proizvodnji hrane in dobavni verigi. Novico lahko najdete TUKAJ.
O projektu
Projekt COCOREADO (https://cocoreado.eu/cocoreado/) (Connecting Consumers and producers to REbalance farmers’ position through AmbassaDOrs trainings) je namenjen izboljšanju položaja kmetov, kot ključnih členov v prehranski verigi. Projekt išče obstoječe dobre prakse, iz različnih regij celotne Evrope in možnosti repliciranja v ostale regije, kot ene izmed rešitev za oblikovanje čim bolj trajnostne prehranske verige. Cocoreado spodbuja tudi razvoj novih inovativnih idej in 5 idej bo projekt tudi podprl.
Več o projektu si lahko preberete TUKAJ.
Projekt povezuje 13 partnerjev tako iz akademskih krogov kot tudi združenj, ki se ukvarjajo z raziskovanjem kmetijstva in aktivno sodelujejo s kmeti. Slovenski partner je inštitut Jožef Štefan. Med partnerji pa sta tudi naši krovni organizaciji, ki povezujeta mlade s podeželja iz vse Evrope – RYE in CEJA, katerih člani smo tudi mi. Vodilni partner pa je univerza KU LEUVEN iz Belgije.
Ambasadorji = najvišji diplomatski predstavnik kake države v tuji državi
Na razpis, ki je bil odprt do konca leta 2021 se je prijavilo 5 slovencev in za predstavnika Slovenije sva bila izbrana Domen Virant in Anja Mager. Sva torej 2 izmed 40 ambasadorjev (https://cocoreado.eu/the-ambassadors-community/), ki prihajamo iz različnih poklicnih okolij, kar omogoča dobro povezovanje in dopolnjevanje idej in poznavanju problematike z različnih zornih kotov. Ambasadorji smo kmetje, novinarji, raziskovalci, profesorji, svetovalci, predstavniki predelovalne industrije, predstavniki interesnih združenj kupcev itd. Ambasadorji tako na izzive prehranske verige ne gledamo zgolj glede na okolje iz katerega prihajamo, ampak celostno, tudi glede na našo usmeritev in poklic.
Vse ambasadorje projekta lahko spoznate TUKAJ.
Pomemben del projekta tako tudi predstavljajo tri srečanja ali izobraževanja za ambasadorje. Prvo je že potekalo Bruslju, naslednje bo jeseni v Španiji ter zadnje naslednje leto v Latviji.
Prvo srečanje v Belgiji
Kot ambasadorja projekta sva se med 28. in 30. marcem udeležila prvega srečanja v živo v Belgiji. Srečanje je potekalo v lepem in urejene frančiškanskem samostanu na obrobju Bruslja, katerega en del je spremenjen v konferenčni center. Samostan »Chant-oiseau« so leta 1934 zgradili frančiškani in do leta 1965 je služil tudi kot semenišče. Po tem letu pa je bil del semenišča spremenjen v prostor za duhovne vaje, sedaj pa služi tudi različnim srečanjem in konferencam. Možnost je tudi najema sob. Delavnice za ambasadorje so recimo potekale v nekdanji samostanski jedilnici, kjer je danes plenarna dvorana.
Glavni namen prvega srečanja je bilo spoznavanje med ambasadorji ter prepoznavanju primerov dobrih praks iz različnih regij Evrope.
Tradicionalno kulinariko posameznih ambasadorjev smo spoznavali že na večer prihoda, ko smo predstavljali tradicionalne slaščice. Iz Slovenije sva predstavila pehtranovo potico. Na delavnicah smo preko različnih aktivnosti prepoznavali primere dobrih praks, kaj je pomembno, da neka ideja uresničuje svoj namen ter poslanstvo ter kakšne so možnosti razširjanja te ideje v ostale regije. S strani ambasadorjev sta bili kot dobra primera ocenjena in predstavljena tudi dva primera iz Slovenije in sicer »Okusi Laškega« ter »Zelena točka«. Na srečanju smo pridobili tudi nekaj znanj iz priprave promocijskih video posnetkov, ki jih bomo na naslednjem srečanju še nadgradili. En popoldan smo imeli tudi ogled primerov urbanega kmetovanja v Bruslju. V hladilnici opuščene klavnice smo si ogledali urbano kmetijo, kjer gojijo gobe ter mikro zelenjavo. Ogledali pa smo si tudi socialno podjetje, ki se ukvarja s pridelavo zelenjave v mestu, predelavo zelenjave, trgovino lokalnih pridelkov, imajo svojo restavracijo ter mizarsko delavnico. Podjetje je locirano v revnejši predel Bruslja, kjer preko podjetja pomagajo mnogim priseljencem z vključevanjem v družbo.
Prvo srečanje smo sklenili z iskanjem novih idej povezovanja in graditve čim trdnejše prehranske verige. Ideje bomo predstavili in oblikovali do naslednjega srečanja v Španiji, nato pa bomo ideje dodatno nadgradili in skušali najti rešitve na čim več izzivov s katerimi se bo ideja lahko soočila v postopku realizacije in transformacije iz ideje v praktično rešitev za kmete ter ostale deležnike.
Slovenska ambasadorja bova s svojim znanjem, izkušnjami ter idejami, ki jih imava, skušala čim bolj aktivno sodelovati pri projektu in iskati konkretne rešitve. Vsi, ki bi vas projekt zanimal, pa se lahko kadarkoli obrnete na naju. Vsak lahko prispeva kot majhen člen v verigi, skupaj pa lahko tvorimo dolgo in močno verigo s katero lahko »izboljšamo « položaj kmetov, ki trenutno ni na mestu vodilnega člena.