V mesecu marcu smo zaključili delavnice neMOČI PODEŽELJA, a s tem našega poslanstva še zdaleč ni konec! Še vedno si prizadevamo zmanjšati stigmo duševnega zdravja na podeželju in kmetijah. Ta teden vam predstavljamo pomembno temo – alkoholizem in druge odvisnosti.
Prve besedne zveze, ko pomislim na alkoholizem, so: visoka alkoholna toleranca, ne morem nehati, pomiri me, dobro je, če neham, bom brez družbe, če ne neham, bom brez družine, drago je, pomeni mi vse, zanikanje, laži, spletke, pretvarjanje, nasilje …
Za vsako odvisnostjo stoji bolečina.
Odvisnost je način, s katerim želimo zmanjšati bolečino.
Torej, poglejmo v bolečino. Najdimo pomoč. Obkrožimo se z ljudmi, ki nas podpirajo.
Definicija odvisnosti je enostavna: o odvisnosti govorimo takrat, ko moramo nekaj storiti, vzeti, popiti, da nam odleže, da nas pomiri. Na dolgi rok pa ima negativne posledice in ne moremo nehati tudi, če bi želeli.
Po zgornji definiciji je odvisnosti mnogo. Odvisnost je lahko karkoli. Mi pa poznamo najpogostejše, kot so alkohol, droge, seks, nakupovanje, hujšanje, obsedenost z videzom, hrano, tablete, pornografija, odvisnost od odnosov …
Kdaj so alkoholizem in druge odvisnosti problem?
Ko naše telo in um ne funkcionirata več »normalno«. Ko so naša dejanja odvisna od tega, ali bomo svojo odvisnost potešili ali ne. Ko med delom razmišljamo o tem, kje bomo dobili svojo drogo/pijačo, da nas umiri, nam odleže. Kam bomo stlačili moment, da gremo na pijačo, odigrat igrice, ali imam dovolj tablet, ali smo kupili dovolj alkohola, da bo zdržalo za čez vikend, ali imamo dovolj cigaret, kako naj se izgovorimo, da gremo lahko v gostilno/trgovino, ko gre denar prednostno za našo odvisnost in ne za nujne življenjske stvari. Ko sprovociramo konflikt samo, da lahko odidemo in potešimo svojo odvisnost.
Alkoholizem je v slovenskem prostoru zelo razširjen, ker imamo Slovenci visoko toleranco za alkohol, saj smo vinorodna dežela. Alkohol je tudi legalna droga, dostopna v vsaki trgovini. Vzgoje o alkoholu in drugih drogah do pred desetih let v vzgojnoizobraževalnih zavodih praktično ni bilo. V nekaterih jih še danes ni. Najpomembnejša vzgoja pa je zgled staršev. In to je tisto, kar deluje.
Odvisnosti/alkoholizem se nikoli ne konča dobro
S čimerkoli smo se poskušali pomiriti/omamiti/odmakniti, sčasoma ne deluje več. Ne dene več dobro in povzroča bolečino, trpljenje. Prizadene tistega, ki je podlegel odvisnosti, in njegove bližnje. Vsakdo, ki je odvisen od nečesa, prej ali slej doseže prelomno točko. To je točka, ko dosežemo dno. Zgodbe alkoholikov pravijo, da so dosegli prelomno točko, ko so izgubili družino, ko so v vinjenem stanju povzročili prometno nesrečo, ko so se poškodovali pri delu zaradi alkohola, ko so ostali brez denarja, brez strehe nad glavo, ko je umrl kdo od bližnjih, ko so skoraj zmrznili v jarku … Prelomna točka je tista točka, ki odvisnika zdrami in mu pokaže, da je bolje živeti brez odvisnosti kot z njo. Pri vsaki odvisnosti, tako od alkohola, digitalnih medijev, nakupovanja, seksa, drog kot tablet in drugih, je slovo/odvajanje od nje boleče. Je pa edina pot, ki omogoči dostojno in kvalitetno življenje. Življenje, ki ga ne vodi odvisnost, odmik v drug svet, opitost, nerealen svet, ki ga omogoči omama. Zaslužimo si življenje, kjer je treznost nekaj normalnega, kjer je trezna glava, ki lahko razmišlja, ko se rabimo odločati, podpreti, potolažiti, sprejeti svoje napake in biti TU zase in za druge. Tudi drugi so pomembni, saj so nekateri odvisni od nas in mi smo za njih odgovorni, recimo naši otroci.
PoMOČ
Če ste alkoholik, vedite, da obstaja boljše življenje kot to, da vam kapljica diktira življenje, razmišljanje, vedenje in družinski proračun.
Ali se sprašujete, če ste alkoholik?
Poskušajte biti en mesec brez kapljice alkohola. Opazujte svoje občutke, vedenje, razmišljanje in kaj se z vami dogaja. Je želja? Je neustavljiva želja? Kaj ste pripravljeni narediti za to, da v določenem momentu dobite alkohol (lagati, spletkariti, sprovocirati konflikt, da imate razlog za odhod, krasti denar …)? V primeru, da vas en mesec ne moti, da nimate dostopa do alkohola in vas to ne vznemirja, potem nimate težave.
Svojci
Če ste svojec/svojka alkoholika, pristopite do nje/njega in povejte, kaj opažate. Povejte to z zavedanjem, da za odvisnostjo stoji velika bolečina, ki je tako močna, da se ta oseba ne more z njo soočiti, saj drugače ne bi zašla v odvisnost. Postavite se zase in ne dovolite, da ste žrtev njegove ali njene odvisnosti. Posebej pomembno sporočilo dajemo kot odrasli svojim otrokom ne glede na to, ali smo odvisniki ali svojci. Vsak mora zase prevzeti odgovornost in za svoja dejanja. Če imate težave z alkoholom ali kakšnimi drugimi odvisnostmi, pokažite svojim otrokom, da obstaja pot iz tega. Naredite to zase in za otroke. Zgled najbolj uči. Če nadaljujete z neodgovornim življenjem, prenašate ta vzorec vedenja na svoje otroke. Otroci se hitro učijo in če jim pokažete, da se da napake popraviti, je to najlepše darilo, ki ga lahko podarite sebi in hkrati generacijam, ki prihajajo za vami. Prav tako svojci in svojke poskrbite zase in za otroke, saj je z alkoholom pogosto povezano tudi nasilje, tako fizično, psihično, spolno kot finančno. Laži in spletke so nekaj vsakdanjega v življenju odvisnika, vendar ni potrebno, da je tako. Kot svojec si najdite podporne ljudi, terapevte, skupine, ki vam bodo pomagali iz začaranega kroga odvisnosti, v katerem hote ali nehote podpirate odvisnika/-co.
V družini ni žrtev samo alkoholik, ampak cela družina. Neozdravljeni otroci alkoholika imajo večjo možnost, da zapadejo v odvisnost kot otroci staršev, ki niso alkoholiki.
Objavo je pripravila: Lucija Pinterič, univ. dipl. inž. zoot. organizatorka socialne mreže.
Grafično oblikovanje: Mojca Plot