Na ZSPM smo že s projektom neMOČ PODEŽELJA začeli rušiti tabuje in na veliko začeli govoriti o kakovosti življenja na podeželju. S projektom TERA želimo s tem nadaljevati.
V letu 2023 bomo po celotni Sloveniji izvedli 20 delavnic, ki naslavljajo 6 tem, ki so pomembne za doseganje enakosti med spoloma ter bolj usklajeno poklicno in zasebno življenje, kar sta glavna cilja projekta TERA. Vseh 6 tem pa pomembno prispeva k dvigu kakovsti življenja na podeželju.
Teme so naslednje:
- Pravi moški in prava ženska
- Aktiven podeželan/podeželanka
- Nasilje na podeželju
- Delo – počitek – prosti čas
- Medgeneracijsko sožitje
- Pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost
Iz vrst podeželske mladine in podeželskih žena bo sodelovalo 40 mentorjev, ki bodo vodili delavnice in spremljali vsak (vsaj) eno osebo, ki se v vsakdanjem življenju sooča z izzivom, kako uskladiti poklicno in zasebno življenje ter mu pomagali do kakovostnega življenja na podeželju.
DESETI MENTOSKI PAR NAŠE MENTORSKE SHEME STA MARTINA IN JULIJA
Martina Planinc
DPŽ Sv. Jurij ob Ščavnici
V projekt TERA sem se prijavila, saj sem mnenja, da se o enakosti spolov na podeželju premalo govori ter da so ženske na podeželju še vedno premalo cenjene in pogosto spregledane.
Julija Kordež
DPM Mežiška dolina
Pomembno se mi zdi, da se pričnemo vedno bolj zavedati vrednosti kmeta v našem vsakdanu. Še bolj pomembno pa to, da se kmet začne zavedati svoje vrednosti, svojega časa in dela in truda, ki ga dnevno vlaga v svoj obstoj, v obstoj svoje kmetije, panoge, v obstoj naše čudovite narave. Prav tako želim bolj podrobno spoznati celoten projekt TERA in module, spoznati kako delujejo ti različni sistemi po Sloveniji in boljše razumeti življenje na podeželju, kaj vse nam je na voljo in kaj vse lahko še odkrijemo. Predvsem pa želim dodati košček sebe v ta mozaik podeželske mladine in doprinesti k boljšemu jutri za nas, zase in za naše prihodnje generacije.
VABILO NA DELAVNICO TERA – pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost
Vabimo vas, da se nam pridružite na delavnici TERA– pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost. Namen delavnice je, da dobimo povratne informacije, kje so največji izzivi, ter da oblikujemo predloge, kako le-te izzive pravilno nasloviti. Ideje oz. rešitve za izzive bodo oblikovane v predloge, ki jih bomo na koncu projekta predstavili tudi odločevalcem. Predstavljale bodo močan zagovorniški dokument, ki se ga bomo trudili uresničiti. Izkoristiti želimo priložnost, da sooblikujemo rešitve, ki so namenjene podeželju in pomembno doprinesejo h kakovosti našega življenja.
Socialna varnost na kmetiji je nujna, a ni samoumevno zagotovljena. V službah, kjer nismo sami svoj delodajalec, za socialna zavarovanja poskrbi delodajalec, na kmetiji ali v primeru samozaposlitve pa smo za urejanje socialnega varstva zadolženi sami. Ni malo primerov, ko kmetice nimajo zagotovljenega socialnega varstva. Zaradi finančne situacije na kmetiji se pogosto pokojninsko in invalidsko zavaruje le gospodar kmetije. Tudi urejeno zdravstveno zavarovanje ni samoumevno, čeprav so prispevki nižji kot za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Ženskam oz. osebam, ki niso pokojninsko in invalidsko zavarovane, tako zmanjša možnosti za dostojno pokojnino in vsaj delno ekonomsko samostojnost v starosti.Več o sami temi lahko preberete TUKAJ.
Delavnica TERA – pravice in dolžnosti vsakega kmeta, socialna varnost, bo potekala v četrtek, 25. maja, 2023, od 17.45 do 21.00 v dvorani KGZS – Zavoda Ptuj (Ormoška cesta 28, 2251 Ptuj).
Na dogodek se morate prijaviti preko naslednje povezave TUKAJ.
Število je omejeno na največ 15 udeležencev, zato pohitite s prijavo.
Veselimo se srečanja z vami.
Spodaj si lahko pogledate uradno vabilo.